תפריט צרו קשר

  ליאו (ארי) מרקס – 12.12.1928 – 24.5.2015

  נולד בסידני שבאוסטרליה, ליאו (ארי) מרקס הוא בן דור שני לאוסטרלים יוצאי פולין.

  ליאו נישא לג'ודי גודמן בשנת 1953, והשניים הפכו לחלק מהקהילה היהודית של החוף הצפוני של סידני. החזון שעמד לנגד עיניו היה חינוך יהודי והקמת בית ספר יהודי. כחבר בהנהלת בית הכנסת, הוא יזם וקידם את הקמת בית הספר היהודי הראשון. הוא היה פעיל מרכזי באיתור המבנה שבו ישכון בית הספר לילדי הקהילה היהודית. הוא דחף את שאר חברי הנהלת בית הכנסת לקחת חלק בחלומו, הגיש בקשות בניה, מצא מימון, איגד את ההורים ועבד ללא לאות עד שחלומו התממש.

  בית הספר הוקם בשנת 1966. הוא נקרא מצדה (Masada College). בשנה הראשונה פעל כגן ילדים ולאחר מכן כבית ספר. ליאו היה יושב הראש הראשון של גן הילדים ובית הספר הצומח. יחד עם חבריו, ובמיוחד עם פרד ארליך (שהפך לנשיא הראשון של בית הספר המתפתח בשנת 1967), הציגו שיטות חינוך חדשניות שעדיין לא היו מוכרות במערכת החינוך הממלכתית. ארבעת ילדיו התחנכו אף הם בבית ספר מצדה. עם השנים, בית הספר גדל והתבסס, ועד היום הוא אחד מבתי הספר המובילים של הקהילה היהודית בסדני.

  משפחתו של ליאו נמנתה עם תומכי ישראל. בשנת 1968 ליאו וג'ודי ביקרו בפעם הראשונה בישראל. כאשר שב עם רעייתו לאוסטרליה, משהו השתנה בו. הוא נדבק בחיידק שנקרא "ארץ ישראל". ליאו ראה בעצמו ציוני, אולם רק בשלב זה הבין שציונות משמעה לחיות בישראל. הוא החליט לעלות עם משפחתו לארץ. על אף שחבריו הפצירו בו לא לעזוב את חייו הטובים באוסטרליה, ליאו היה נחוש ואמיץ. בשנת 1972, יחד עם אשתו ג'ודי וארבעת ילדיהם, משפחת מרקס עברה לישראל. הם קבעו את ביתם החדש במושב אביחיל, ועסקו בגידול פירות הדר.

  ליאו היה דוגמה לאדם שחלם, דמיין והניע תהליך שבו האמין בלב שלם. הוא לא קיבל על עצמו מוסכמות, והחזיק בדעות עצמאיות ורעיונות מקוריים במגוון נושאים.

  הייתה לליאו גם דעה ייחודית על חינוך וגידול ילדים. הוא טען שחשוב לתת לילדים להיות עצמאיים ולאפשר להם להסתדר בזכות עצמם עם התערבות הורים קטנה ככל האפשר. הוא האמין שחלק חשוב מחינוך הוא לאפשר לילד ליפול ולקום, לא רק פיזית אלא גם מנטאלית. המנטרה שלו הייתה:"Let them fall"

  ליאו הרחיב את הידע שלו ללא הרף. הוא אהב לקרוא, והייתה לו הבנה עמוקה בתהליכים פוליטיים, היסטוריים, וסוציו-אקונומיים. הוא האמין בפתרונות אקולוגיים לשמירה על הסביבה.

  במותו ליאו הותיר אחריו את ג'ודי, לה היה נשוי 62 שנים, 4 ילדים, 14 נכדים, ו- 9 נינים (נכון לכתיבת שורות אלו).