כ"ח שבט ה'תשע"ז24.2.2017

עולם גאול

"ראיתי שלוש נפשות שאך לפני שנים לא רבות היו חיות חיי מסכנות ושקר במקרה הטוב ובמקרה הפחות טוב היו מנודות/ נשרפות וכיום יש ביכולתן לקיים חיים נורמאליים, להביא את עצמן לידי ביטוי ומעל לכול לחוות אהבה. האין זה עולם גאול?"

מאת שלומי אפרתי

עולם גאול ראיתי?

יום חמישי אחר הצהריים זימן מעין שלווה של שמש בדיוק במידה הנכונה וצחוק ילדים בגינה הסמוכה לביתי. לתומי עמדתי ליד מתקן הנדנדות והעפתי את הדסה ביתי גבוהה בנדנדה "גבוהה אבא, אני רוצה להגיע להשם" וליבי נמלא באושר.

בנדנדה לידנו יושבת ילדה מלוכסנת עיניים אותה מנדנדת אישה בעלת זהות אשכנזית- חילונית- פסאודו אינטלקטואלית- ניאו אקספרסיבית -פוסט קפיטליסטית שכזו ומשוחחת עם הילדה אותה היא מנדנדת- השיחה נסובה סביב השאלה מדוע אמא נשארה בבית ולא יכלה לבוא איתנו לגינה ובכן, אם אמא לא נוכחת כאן אז מי את שמתיימרת לנדנד יותר חזק ממני ואיך את קשורה לילדה?

צלצול טלפון גורר את אצבעה של האשה לתנועת ההחלקה שפותחת כל תקשורת בעולם שלנו- איזה ...באסה, הטכנאי של מכונת הכביסה הגיע בדיוק עכשיו והיא לא בבית אבל הוא עדיין יכול להכנס, בת הזוג שלה נמצאת בבית.

אני די בטוח שהיא שמעה את האסימון נופל לי כי האופציה שהיא מאמא ובת הזוג שלה זו אמא לא עלתה בדעתי כמו שלא חשבתי שאני רואה פה אמא פסאודו-ניאו-פוסט בצבע לבן פולני שכזה עם ילדתה הצהבהבה מלוכסנת העיניים.

התמונה הזו הולכת איתי כבר כמה ימים ולא מרפה ממני. כל הערכים עליהם חונכתי מצביעים על צורת החיים הזו כעל מסכנות במקרה הטוב או סטייה במקרה הפחות טוב אולם אני ראיתי עולם גאול. ראיתי שלוש נפשות שאך לפני שנים לא רבות היו חיות חיי מסכנות ושקר במקרה הטוב ובמקרה הפחות טוב היו מנודות/ נשרפות וכיום יש ביכולתן לקיים חיים נורמאליים, להביא את עצמן לידי ביטוי ומעל לכול לחוות אהבה. האין זה עולם גאול? כשאני מתפלל שלוש פעמים ביום "ברכנו אבינו כולנו כאחד יחד באור פניך כי באור פניך נתת לנו תורת חיים ואהבת חסד וצדקה וברכה ורחמים וחיים ושלום" היש אהבת חסד, צדקה, ברכה, רחמים, חיים ושלום יותר מלראות נפשות שבקונסטלציה אחרת היו נדחקות לביבים של הקיום האנושי רק בגלל שנולדו עם נתונים כאלו או אחרים והיום גם הן יכולות להתנדנד ולנדנד בשעת אחר צהריים?

עם זאת, האורתודוקסיה היא שמכוננת את חיי והגדרת ההלכה את צורת החיים הזו היא "מעשה ארץ מצריים" ו"תועבה". ניתן להכנס לפלפול הלכתי לגבי חומרת האיסור ומקורו אך אני לא אוהב להפוך את ההלכה למה שהיא לא- עמדת חז"ל ורוח היהדות ברורה בענינים הללו כשמש ורק מחדדת לי את הקונפליקט שאני נמצא בו בין חמלה לחוקי התורה. זה עולה לי בבריאות לכתוב את זה אבל בסוף אני מאמין יש דרך נכונה לחיות את החיים הללו ולמרות החמלה אני דבק בדרך אבותיי אולם כל הרציונאל שבעולם לא יוכל לעולם להסתיר את החמלה ואת האור היוצא מפנים של ילדה שיש לה אמא שמנדנדת אותה

תגובות

אין תגובות. הוסף תגובה